Teams

Twelve women’s teams from the World Curling Federation's Americas, European and Pacific-Asia Zones will compete in the event. The host Association qualifies automatically. The other teams qualify through regional championships / challenges.

Canada

L-R:
  • Rachel Homan (Skip)
  • Emma Miskew (Third)
  • Alison Kreviazuk (Second)
  • Lisa Weagle (Lead)
  • Stephanie LeDrew (Alternate)

China

L-R:
  • Bingyu Wang (Skip)
  • Yin Liu (Third)
  • Qingshuang Yue (Second)
  • Yan Zhou (Lead)
  • Jinli Liu (Alternate)

Denmark

L-R:
  • Lene Nielsen (Skip)
  • Helle Simonsen (Third)
  • Jeanne Ellegaard (Second)
  • Maria Poulsen (Lead)
  • Mette de Neergaard (Alternate)

Germany

L-R:
  • Andrea Schöpp (Skip)
  • Imogen Oona Lehmann (Third)
  • Stella Heiss (Second)
  • Corinna Scholz (Lead)
  • Nicole Muskatewitz (Alternate)

Italy

L-R:
  • Diana Gaspari (Skip)
  • Giorgia Apollonio (Third)
  • Chiara Olivieri (Second)
  • Claudia Alvera (Lead)
  • Maria Gaspari (Alternate)

Japan

L-R:
  • Satsuki Fujisawa (Skip)
  • Miyo Ichikawa (Third)
  • Emi Shimizu (Second)
  • Chiaki Matsumura (Lead)
  • Miyuki Satoh (Alternate)

Latvia

L-R:
  • Iveta Staša-Šatšūne (Skip)
  • Ieva Krusta (Third)
  • Zanda Bikše (Second)
  • Una Ğērmane (Lead)
  • Dace Munča (Alternate)

Russia

L-R:
  • Anna Sidorova (Skip)
  • Luidmila Privivkova (Third)
  • Margarita Fomina (Second)
  • Ekaterina Galkina (Lead)
  • Nkeiruka Ezekh (Alternate)

Scotland

L-R:
  • Eve Muirhead (Skip)
  • Anna Sloan (Third)
  • Vicki Adams (Second)
  • Claire Hamilton (Lead)
  • Lauren Gray (Alternate)

Sweden

L-R:
  • Margaretha Sigfridsson (Lead and Skip)
  • Maria Prytz (Fourth)
  • Christina Bertrup (Third)
  • Maria Wennerström (Second)
  • Agnes Knochenhauer (Alternate)
  • Switzerland

    L-R:
    • Silvana Tirinzoni (Skip)
    • Marlene Albrecht (Third)
    • Esther Neuenschwander (Second)
    • Sandra Gantenbein (Lead)
    • Manuela Siegrist (Alternate)

    USA

    L-R:
    • Erika Brown (Skip)
    • Debbie McCormick (Third)
    • Jessica Schultz (Second)
    • Ann Swisshelm (Lead)
    • Sarah Anderson (Alternate)

    Downloads

       WWCC 2013 Confirmed Teams (2 March)PDF108Kb   
    Some files may require programs or viewers to open or view the download: Acrobat Reader

    Share this page

    More Information

    Title Sponsor
    Presenting Sponsor
    Main Sponsors
    Official WCF Suppliers